Vashiányról akkor beszélünk, ha kevesebb vasat viszünk be a szervezetünkbe annál, mint amennyire szükségünk lenne.
„Mi a vashiány?
Vashiányról akkor beszélünk, ha kevesebb vasat viszünk be a szervezetünkbe annál, mint amennyire szükségünk lenne. Bár a vas a legnagyobb mennyiségben a vörös vérsejtekben van jelen, a szervezet működésének más szakaszaiban is létfontosságú (például bizonyos enzimek működéséhez is elengedhetetlen). Ezért a vas hiánya az egész test működésében zavarokat okozhat.
Mi a vérszegénység?
Vérszegénységnek (orvosi kifejezéssel anémiának) azt nevezik, amikor a szervezetben csökken a vörös vértestek száma, illetve a hemoglobin (a vörös vértestekben található vastartalmú fehérje) mennyisége. A hemoglobin normál értéke nőknél 120-160 g/l, míg férfiaknál 130-180 g/l. Ha ennél kevesebbet mutat a laborvizsgálat, akkor tisztázni kell a kiváltó okokat, és el kell kezdeni a vaspótlást is.
A vashiány és a vérszegénység nem minden esetben jár együtt. Lehet valaki vashiányos úgy, hogy (még) nem alakult ki a vérszegénység. A vérszegénységet azonban a legtöbb esetben a vashiány okozza.
A vashiányos vérszegénység (vashiányos anémia/anaemia) annak az állapotnak a rövid elnevezése, amikor a vashiány miatt csökken a vér oxigénszállító kapacitása. Nem önálló kór tehát, hanem inkább egy tünet, ami sokféle tényezőre vezethető vissza. A háttérben állhat például táplálkozási zavar, erős vérveszteség, de serdülőkorban vagy terhesség alatt is kialakulhat.”
(https://vashiany-verszegenyseg.hu/vashianyos-verszegenyseg/mi-a-vashianyos-verszegenyseg/)
„A vashiány okai a következők lehetnek:
az egyéni szükségletet nem kielégítő vashiányos táplálkozás,
a vas felszívódásának és tárolásának zavarai,
az életkorból, illetve élethelyzetből adódó megnövekedett vasszükséglet, mint várandósság,
szoptatás,
gyermekek növekedési szakaszban,
betegségből lábadozás,
sport,
vérvesztés (vérzés, erős menstruáció, műtét, véradás…).”
(Dr. Budai Lívia PhD szakgyógyszerész – Vashiányos nők / Gyógyszertári Practicum 2019. XXIII. évfolyam 4. szám)
„Vaspótlás
Ideális esetben, vasban gazdag ételeket tartalmazó egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozással elegendő mennyiségű vassal tudjuk szervezetünket ellátni. Azonban előfordulhatnak olyan élethelyzetek, mint a fentiek is, amikor szervezetünk olyan különleges igénybevételnek van kitéve, hogy csupán ételekből nehezen fedezhető a vasszükséglet. Ekkor javasolt vaspótló gyógyszer, vagy jó minőségű táplálék-kiegészítő alkalmazása.”
(https://vashiany-verszegenyseg.hu/vashianyos-verszegenyseg/mi-a-vashianyos-verszegenyseg/)