„Kakukkfű
[kerti kakukkfű - Kertlap Kertészeti Magazin & Kertészeti Tanfolyamok] A gyógyfüvek ismerői és az orvosok is évszázadok óta alkalmazzák megfázások, köhögések, torokfájás és egyéb légúti megbetegedések, légcsőhurut kezelésére. Harctereken fertőtlenítésre és gyakorlatilag antibiotikumként használták. Fertőtlenítő tulajdonságán kívül a kakukkfű nyálkaoldó, köptető, a kínzó köhögési ingert csillapítja és remek görcsoldó. Alkalmazzák még asztma, dohányosok idült hörghurutja, időskori tüdőtágulás, hörgőtágulás kezelésében is. Fertőtlenítő hatásán túl illóolaja serkenti az immunrendszer működését, hatására fokozódik a fehérvérsejtek termelődése.”
(https://benu.hu/cikk/a-leghatekonyabb-gyogynovenyek-a-leguti-korokozok-ellen)
„Timoltartalmának köszönhetően kiváló fertőtlenítő gyógytea készíthető a kakukkfűből, ami köhögés ellen is bevethető. Jó hatással van a káros baktériumok ellen, nyákoldó, köptető hatású, növeli az étvágyat, gyógyítja a hörgőfertőzéseket és a gégegyulladás ellen is hasznos.
A morzsolt kakukkfűből a teához egy evőkanálnyi kell, amit 2,5 dl vízzel forrázzunk le. Napi 3 csésze az ajánlott mennyiség belőle naponta….
Borsmenta
Fűszerként is és gyógynövényként is ismert és használt a borsmenta, kiválóan alkalmas a köhögés, megfázás, torokgyulladás és a légúti fertőzések kezelésére. A megnyugtatóan mentolos ízű olyan finom, hogy még a kisgyerekek is szívesen elfogyasztják…..
Lándzsás útifű
Nyákoldásra és köhögésre kiváló, de köztudottan jó baktériumölő és gyulladáscsökkentő.”
(https://sokszinuvidek.24.hu/eletmod/2019/10/27/kohoges-gyogynoveny-tea/)
„A penicillin felfedezése előtt a bakteriális eredetű tüdőbetegségek legfőbb ellenszere a lándzsás útifű volt. Nyálkaoldó és köhögéscsillapító hatású is.”
(https://www.origo.hu/egeszseg/20141125-ot-gyogynoveny-kohogesre-es-torokgyulladasra.html)