A gyógynövények nem csak gyógyítanak, ápolnak és szépítenek is, bár nem ez a legfontosabb tulajdonságuk. A bőrápolásban is használjuk őket.
Gyógynövények a bőrápolásban
A gyógynövények nem csak gyógyítanak, ápolnak és szépítenek is, bár nem ez a legfontosabb tulajdonságuk. A bőrápolásban is használjuk őket.
Bőrünk meghatározza személyiségünket. Színe, illata, érzékenysége és hőmérséklete egyénenként nagyon változó lehet. Irdatlan pénzt költ a kozmetikai ipar bőr- és hajápoló termékek kutatására és hirdetésére. Nem meglepő ez, hiszen a bőrünket mindenki látja, fontos része megjelenésünknek. Az egészséges bőr a szépséggel egyenlő. A bőrbetegségek okát nehéz kideríteni, általában belső rendellenesség okozza őket. Ez lehet a helytelen étkezés, általános egészségi állapot, környezet, örökletes tényezők és a stressz együttes hatása. Általános szabály, hogy a szép bőr a helyes táplálkozással kezdődik. Kiegyensúlyozott táplálkozás, teljes kiőrlésű gabona, megfelelő mennyiségű gyümölcs és zöldség fogyasztása, a tiszta levegő elengedhetetlen feltételei a szép bőrnek. A rendszeres és alapos tisztítás és a hidratálás legalább ilyen fontos. Sok jó minőségű folyadék fogyasztása is segít a bőr egészségének fenntartásában. Ha bármilyen problémánk van bőrünkkel, végezzünk tisztító teakúrákat gyógynövényekkel. Évente kétszer, tavasszal és ősszel egy-egy 4-6 hetes kúra nemcsak a salaktalanítást végzi el, hanem bőrünket is kitisztítja, méghozzá belülről.
A gyógynövények közül többnek is van bőrápoló hatása.
A hazai gyógynövények között a Körömvirág (Calendula officinális) kiemelkedő helyet foglal el, és egyike a legtöbbféleképpen használt gyógyfüveknek. A virágokat használják. A gyűjtést ajánlatos napsütésben végezni, mert ilyenkor legjobb a gyógyhatása.
Fő hatóanyagai közé tartoznak a festékanyagok, melyek a virág sárga- narancssárga színét adják. Ezek a zsíroldékony karotinoidok, és a flavonoidok.
A karotinoidok a szervezet egészséges működéséhez szükségesek. A kémiai folyamatok során felgyülemlő toxikus méreganyagokat semlegesíti. Antioxidáns hatású.
Hatással van a bőr regeneráció képességére. Serkenti a hámszövet újraképződését.
A virág tartalmaz még illóolajat, gyulladás gátló hatású.
A mezei zsurló meddő hajtását a kozmetikai ipar is sokoldalúan hasznosítja. Szára és levele lágyító-, csillapító-, erősítő szer, összehúzó anyag. A zsurló kovasavtartalmának köszönhetően szarukoptató, összehúzó, lágyító, flavonoidjai révén regeneráló hatású, bármely bőrtípus ápolására alkalmas gyógynövény.
A Fekete nadálytő növény gyökere szolgál drogként.
Nehezen gyógyuló sebek kezelésére, szeborrhoeás bőrök kezeléséhez. Belsőleg mérgező! (májkárosító hatás)
Az Orvosi Zsálya enyhén antibiotikus, összehúzó, gyulladásgátló hatású. Fertőtlenítő, tisztító, összehúzó, erősítő, bőrkondicionáló, izzadás gátló hatású, így a zsíros, tág pórusú, de érzékeny és normál bőrre is kifejezetten ajánlott.
A levendula (’Lavandula augustifolia’) mikroba ellenes, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, frissítő, összehúzó hatású, isteni illata pedig nyugtatja a lelket.
A palástfű (asszonyok növénye, harmatfű, ’Alchemilla vulgaris’) erős összehúzó hatású, ezért tág pórusú, öregedő bőrre, narancsbőrre, csíkok (stírák) eltűntetésére kiváló.
A kamilla virágja használható. Gyulladáscsökkentő, antiszeptikus hatása miatt széleskörűen alkalmazott kozmetikai hatóanyag.
Allergiaellenes, ezért túlérzékeny bőrökre készülő kozmetikumok alkotórésze. Tinktúrája borogatások készítéséhez, arcvizek, arcszeszek előállításához alkalmas.